برای اولین بار از سال ۱۹۸۸، حفره لایه ازن قطب جنوب به کوچکترین اندازه رسید – دیجیاتو – آموزشگاه مفید

ارسال شده توسط

به تازگی محققان ناسا اعلام کرده اند در شهریور تا مهر ماه سال جاری، اندازه حفره لایه اُزُن در قطب جنوب به کوچکترین حد خود از سال ۱۹۸۸ تا کنون رسیده
بر اساس گزارش ناسا، اکنون اندازه این حفره ۱۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع است. دلیل بهبود شرایط ازن، افزایش گرمایش زمین است. گفتنی است ابرهای استراتوسفری قطبی موجب فعل و انفعالات مواد مخرب با ازن می شوند. به دنبال افزایش دمای زمین، گرمایی که در بالای بخش کم فشار قطب جنوب چرخش می کند، از شکل گیری بسیاری از این ابرها، جلوگیری می کند و در نتیجه روند تخریب ازن کند شده و پروسه بهبود آن سرعت میابد.

لازم است یادآوری کنیم که این لایه زمین را از نفوذ پرتوهای ماورای بنفش محافظت می کند. یکی از دلایل تخریب ازن مواد شیمیایی کلروفلوئوروکربن است که به واسطه پروتکل مونترآل استفاده از آنها تا حد زیادی محدود شده. البته هنوز تغییر شرایط اقلیمی به عنوان مقصر اصلی مشکل تخریب این لایه محسوب می شود.

به تازگی محققان ناسا اعلام کرده اند در شهریور تا مهر ماه سال جاری، اندازه حفره لایه اُزُن در قطب جنوب به کوچکترین حد خود از سال ۱۹۸۸ تا کنون رسیده. در کنار این اتفاق خوشایند، دلیل آن کمی عجیب به نظر می رسد. در ادامه با دیجیاتو باشید تا این موضوع را تشریح کنیم.

لازم به ذکر است که برای اولین بار در سال ۱۹۸۴ حفره لایه ازن شناسایی شد. سپس در سال ۱۹۸۷، تعداد ۱۹۷ کشور از سراسر جهان پروتکل مونترآل را امضا کردند که به واسطه آن متعهد شدند انتشار مواد شیمیایی آسیب زننده به لایه ازن را متوقف کنند.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *